Tlestský poklad
Je to největší poklad svého druhu. V roce 1962 objevili členové vlastivědného kroužku při muzeu v Jesenici v prostoru zaniklé tvrze v Tlestkách středověkou konvici se čtyřmi sty drobnými kroužky z takzvaného lesního skla. Není to poklad, který by vynikal svou závratnou cenou, mimořádný je svou výjimečností. Nikdy předtím, a dosud nikdy poté se tolik skleněných kroužků pohromadě nenašlo. Účel kroužků není jednoznačný, sloužily ve středověku pravděpodobně jako alternativní platidlo. Nasvědčuje tomu i fakt, že vedle celých kroužků tvořily obsah konvice i záměrně půlené kusy. Poklad si můžete prohlédnou v historické expozici jesenického muzea.
Jestliže je vám archeologie blízká, podnikněte výlet k Čočkovu rybníku u Velké Chmelištné. V lese se tu ukrývá fascinující kruhové tvrziště Smrk podobné tomu, na jakém se našel Tlestský poklad. Další kruhové tvrziště objevíte nad rybníkem u dvora Zelený Důl.
Kámen v různých podobách
Jesenicko je krajem kamenů. Osamělé balvany nejrozmanitějších tvarů, obří balvany seskupené do nejbizarnějších forem, ale i opuštěné lomy, kde se lámal a opracovával kámen k nejrůznějším stavebním a dekorativním účelům, mimo jiné na podstavec pomníku Marie Terezie ve Vídni nebo na stavbu pražského mostu císaře Františka I. (nynějsí most Legií). Co byste neměli minout: Boží kámen u Sosně, Lom Bedlno, obří balvany u Žihle, Krtské skály.
Romantické rybníky
Nejkrásnější jsou na podzim, ale své kouzlo mají i po zbytek roku. Ten největší - Velký rybník u Jesenice - má výměru bezmála padesát hektarů a kdysi byl též součástí názvu města: Jechnitz am See (Jesenice u Jezera). Nechte se okouzlit také zatopenými lomy,
ten nejpůsobivější najdete nedaleko Bedlna a proslavila ho filmová pohádka Nesmrtelná teta. Co byste neměli minout: Velký rybník, rybník Sviták (Krtský), Přírodní rezervace Rybníčky u Podbořánek, Lom Bedlno, Čočkův rybník u Velké Chmelištné.
Smírčí kříže
Jsou záhadné a jejich tajemství se nedaří rozluštit. Pravděpodobně jsou to památníky smrtelných událostí a ty nejstarší tu stojí možná i pět set let. Přímo v Jesenici najdete hned tři smírčí kříže (dva u muzea, třetí v Plzeňské ulici proti čerpací stanici), další jsou rozptýlené po.okolí: u Václav (při silnici Václavy - Řeřichy a v lese Jedlina), ve Stebně (u cesty do Petrohradu), v Čisté (u kostela) nebo v Podbořánkách (za golfovým hřištěm u cesty k Přírodní rezervaci Rybníčky).
- Ovčácké kříže před muzeem v Jesenici v průvodci výletem na Svatý Hubert
- Celní kolo v Jesenici v průvodci výletem do Krtských skal
- Kříž u Stebna v průvodci výletem na hrad Petrohrad